AKCJA WIELKOPOSTNA 2021
Pandemia koronawirusa potęguje głód na świecie

W środę popielcową wraz z Wielkim Postem rozpoczęła się Wielkopostna Akcja Caritas 2021 w Norwegii.

W tym roku podczas Wielkiego Postu znajdujemy się w środku światowego kryzysu i dlatego Wielkopostna Akcja jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Poważne konsekwencje pandemii koronawirusa dla głodujących rodzin są tematem tegorocznej zbiórki Akcji Wielkopostnej.

Pandemia uczyniła nasze życie dużo trudniejszym. W Norwegii wiele osób straciło pracę, a lockdown utrudnia życie wielu. Na arenie międzynarodowej pandemia miała konsekwencje, które przesłaniają nasze wyzwania w Norwegii.

Ćwierć miliarda ludzi jest zagrożonych śmiercią z powodu niedoborów żywności. To dwa razy więcej niż zanim koronawirus zmienił nasze życie. Co piąta osoba na świecie nie ma stabilnego i bezpiecznego dostępu do pożywnej żywności. W najbiedniejszych krajach to nie sam wirus pochłonął najwięcej istnień ludzkich. To nieuniknione restrykcje sanitarne zniszczyły źródła utrzymania setek milionów ludzi w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. W wyniku przestojów utracono niezliczone miejsca pracy. W czego konsekwencji nastąpiły bieda i głód. W najbliższych latach konieczne będą międzynarodowe wysiłki, aby odwrócić negatywny rozwój w krajach najbardziej dotkniętych. Aby to osiągnąć potrzebujemy również Twojej pomocy.

Dzięki wsparciu od osób takich jak Ty, Caritas może nadal pracować nad zapewnieniem większej liczbie dzieci i rodzin wystarczającej ilości jedzenia. Żywność zapewnia bezpieczeństwo i nadzieję na przyszłość.

Możesz pomóc w następujący sposób:

• Ofiaruj darowiznę:
Vipps:12135
Konto bankowe: 8200.01.93433
(Oznacz wpłatę «faste»)

• Śledź Caritas Norge na Facebooku i Instagramie i udostępnij jego posty swoim znajomym

Więcej o pracy Caritas Norge możesz przeczytać tu > http://www.caritas.no/  i  https://www.facebook.com/CaritasNorge

Propozycje Modlitwy Wiernych w czasie Wielkiego Postu:

Środa Popielcowa:
Panie, daj nam w czasie tego Postu możliwość dostrzeżenia naszych bliźnich, którzy nie są wstanie wyżywić siebie i swoich rodzin, oraz chęć niesienia pomocy tym, którzy potrzebują naszego wsparcia i nadzieję o świecie bez głodu i biedy. Ciebie prosimy…. •

• Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu
Módlmy się za Caritas. Pobłogosław Panie wszystkich którzy tam pracują i umocnij ich w służbie ubogim i zmarginalizowanym. Panie daj wszystkim, którzy cierpią, nadzieję, że Królestwo Boże jest blisko i że cierpienia i utrapienia wkrótce się skończą. Ciebie prosimy…

• Druga Niedziela Wielkiego Postu
Panie, wszyscy musieliśmy zmienić swoje życie ze względu na koronawirus. Modlimy się szczególnie za tych, którzy stracili dochody, którzy nie wiedzą, jak zapewnić sobie i swoim dzieciom żywność. Ciebie prosimy….

• Trzecia Niedziela Wielkiego Postu
Panie, modlimy się, abyśmy wszyscy brali udział w budowaniu społeczeństwa, w którym każdy będzie miał dostęp do dóbr materialnych. Pomóż nam dzielić się naszym bogactwem i dostatkiem, tak aby pomóc bliźnim i ku Twojej chwale. Ciebie prosimy… •

• Czwarta Niedziela Wielkiego Postu
Modlimy się za wszystkich, którzy muszą żyć w obcych krajach. Pomóż nam być światłem dla tych, którzy tego potrzebują, i dzielić się tym, co cenimy najbardziej. Ciebie prosimy….

• Piąta Niedziela Wielkiego Postu
Módlmy się za akcję Wielkopostną Caritas. Pobłogosław Panie nasze dary, aby nasiona, które sadzimy, wyrosły i przyniosły obfite owoce, które będą mogły nakarmić głodnych. Ciebie prosimy…

.

.

Niedziela Caritas Norge i Akcja Jesienna 2020

27 września 2020 obchodzimy niedzielę Caritas we wszystkich parafiach katolickich w Norwegii.

Jest to wyraz solidarności z naszymi braćmi i siostrami na całym świecie.
Wraz z całym Kościołem i organizacją Caritas chcemy uczynić świat lepszym miejscem dla wszystkich.
Dlatego niedzielna kolekta jest przeznaczona na wspomożenie pracy Caritas w zwalczaniu głodu.

Rok 2020 przejdzie z pewnością do historii.
Pandemia COVID 19 dotknęła nas wszystkich. Prawie milion ludzi straciło życie. Nadal nie wiadomo, ile osób jeszcze zachoruje, zanim szczepionka zostanie opracowana.

Był to okres kwarantann, bezrobocia i wielkiej niepewności. Jednocześnie był to czas odnalezienia na nowo naszych podstawowych wartości i rodziny. W Norwegii, mieliśmy do czynienia z umiarkowaną ingerencją w wolność jednostki. Udało nam się ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa i uzyskać pomoc w zmniejszeniu obciążeń finansowych. Wiele innych krajów poniosło znacznie dotkliwsze konsekwencje. Wskaźniki zakażeń jak i zgonów były znacznie wyższe, miliony straciły środki do życia – podstawy swojego utrzymania.

Drugi cel strategii zrównoważonego rozwoju ONZ dotyczący wyeliminowania głodu do 2030 roku był trudny do osiągnięcia przed pandemią a teraz jest nieosiągalny z powodu COVID-19.

Szacuje się, że liczba osób zagrożonych śmiercią z powodu głodu i cierpiących z niedożywienia podwoi się w 2020 roku. Może to dotyczyć aż 265 milionów ludzi. Szacuje się również, że liczba osób, które będą cierpieć z powodu chronicznego niedożywienia wzrośnie aż do miliarda.

Pandemia koronawirusa uderza w najbiedniejszych, zagrażając bezpieczeństwu żywności. Kościół - i Caritas - są tam, gdzie są ludzie. Razem możemy stworzyć przyszłość bez głodu.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

SMS: Wyślij sms o treści Nullsult pod numer 2160 (200 kr)
VIPPS: 12135 - oznacz wpłatę tytułem "høst"
Konto bankowe: 8200.01.93433 - zatytułuj wpłatę hasłem "høst"

Modlitwa Wiernych na Niedzielę Caritas 27 września 2020 r.

Zanieśmy nasze modlitwy przed oblicze Pana, który głodnych karmi i cierpiących pociesza.

Módlmy się za wszystkich chorych, szczególnie tych którzy zostali dotknięci epidemią koronawirusa i za tych, którzy stracili swój chleb powszedni. Uzdrów i uwolnij ich od wszelkich utrapień. Ciebie prosimy…

Módlmy się za Caritas, katolicką organizacje charytatywną. Pobłogosław Panie ich pracę, aby głodni zostali nakarmieni, a strapieni znaleźli pocieszenie. Ciebie prosimy…

Za naszą parafię i Kościół w Norwegii, abyśmy jako wspólnota nigdy nie zapominali o naszej odpowiedzialności za pomoc Kościołowi i ludziom w potrzebie. Ciebie prosimy…

Za rządzących państwami, aby byli świadomi swojej odpowiedzialności za potrzebujących i zmarginalizowanych. Ciebie prosimy…

Za każdego z nas, abyśmy znaleźli siłę, aby podzielić się z potrzebującymi tym, co sami otrzymaliśmy. Ciebie prosimy…

Miłosierny Boże, prosimy Cię o przyjęcie wszystkich naszych modlitw, abyśmy pewnego dnia zasiedli do uczty przy Twoim niebiańskim stole. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

JESIENNA AKCJA 2019

Drodzy bracia i siostry w wierze,

Niewiele rzeczy jest równie bolesnych jak widok, dzieci idących spać, w niepewności, czy jutro będą miały co jeść. Dla wielu rodziców na całym świecie jest to codziennością. Ponad połowa z 821 milionów głodujących ludzi dzisiaj to dzieci. Każdy z nich jest czyimś synem lub córką. Trudno jest sobie wyobrazić, jaki wpływ na człowieka ma świadomość i obawa, czy następnego dnia będzie mógł nakarmić swoje dziecko.

Właśnie dlatego Kościół Katolicki, poprzez działalność Caritas, dokłada starań, aby każde dziecko otrzymywało jedzenie i aby rodziny były w stanie zarobić wystarczającą ilość pieniędzy, aby mieć co włożyć do garnka każdego dnia. Tysiące wolontariuszy i pracowników Caritas widzą każdego dnia, jak brak żywności niszczy przyszłość ludzi Pragniemy zmienić obecny stan rzeczy i nieprzerwanie pomagamy tym, którzy tego potrzebują. Ale jeśli mamy odnieść sukces w walce z głodem, musimy stać razem.

Razem możemy pomóc tysiącom rolników w Zambii i Kongu, aby mogli uprawiać żywność dla siebie i swoich rodzin. Razem możemy zapewnić szkolenia w zakresie hodowli ryb dla młodzieży wiejskiej w Kolumbii, razem możemy zapewnić, że matki w Wenezueli dadzą swoim dzieciom wartościowy posiłek, zanim położą je spać.

Pomoc bliźniemu jest jednym z głównych filarów wiary chrześcijańskiej. Na początku tego roku papież Franciszek nazwał Caritas żywym sercem Kościoła. W ten sposób ilustruje papież rolę Caritas jako serca pompującego życie w całym Kościele. Ale abyśmy zachowali zdrowe serce, jesteśmy zależni od Waszego wsparcia. Dlatego prosimy o poparcie działalności Caritas, aby zapewnić ludziom na całym świecie wyżywienie i godną przyszłość.

SMS: Wyślij sms o treści Nullsult pod numer 2160 (200 kr)
VIPPS: 12135 - oznacz wpłatę tytułem null sult
Konto bankowe: 8200.01.93433 - zatytułuj wpłatę hasłem null sult

JESIENNA AKCJA 2019: Podaruj prezent, który syci!

Trzeci rok z rzędu rośnie liczba głodujących. Ale twoja pomoc może to zmienić!

Każdego dnia matki i ojcowie trudzą się, aby mieć co włożyć do garnka i zapewnić swoim dzieciom wystarczającą ilość jedzenia. 821 milionów dzieci i dorosłych głoduje, podczas gdy kolejne dwa miliardy cierpią z powodu okresowych klęsk głodowych. Każdej nocy co dziewiąta osoba idzie spać głodna.

Pożywienie a przyszłość
Właściwe odżywianie przez pierwsze tysiąc dni życia dziecka jest decydujące dla jego prawidłowego rozwoju i przyszłości. Niewłaściwe odżywianie w tym ważnym okresie może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu i organizmu, które rzutują na całe dalsze życie. Brak lub niewłaściwe pożywienie nie tylko prowadzą do bolesnych dolegliwości, ale również do złego stanu zdrowia, które ma znaczący wpływ na rozwój w wielu innych dziedzinach społecznych, takich jak edukacja lub praca. Z tego względu wpływy z tegorocznej kampanii jesiennej przeznaczone są na walkę z głodem.
- Dla nas w Caritas zapewnienie pożywienia dzieciom jest jedną z najważniejszych rzeczy, które robimy. Daje im to możliwość normalnego rozwoju, skoncentrowania się na szkole i zwiększenia szans na spełnianie marzeń – mówi Martha Rubiano Skretteberg, Sekretarz Generalny Caritas w Norwegii.

Drugi cel zrównoważonego rozwoju
Wspieranie walki ze zwalczaniem głodu i ubóstwa na świecie zgodne z celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, jest główną misją międzynarodowej pracy Caritas Norwegia. Dzisiaj rozwój wydarzeń podąża w złym kierunku. Rok 2018 był trzecim rokiem z rzędu, kiedy nastąpił wzrost liczby głodujących i niedożywionych ludzi na świecie. Większość biednych ludzi na świecie mieszka na wsi i jest uzależniona od pracy i dochodów z rolnictwa. Dlatego Caritas uważa, że problem głodu na świecie w części da się rozwiązać dzięki zwiększonym inwestycjom w rolnictwo dostosowanym do zmian klimatu i drobnych rolników.
- Caritas uczy rolników, jak wydajniej produkować żywność, mimo, że konflikty i zmiany klimatu sprawiają, że rolnictwo staje się coraz trudniejsze. Co więcej: Nasze projekty pozwalają zarówno rodzicom, jak i ich dzieciom znaleźć pracę, która da im możliwość prosperować, dodaje Skretteberg.

Szkolenia z rolnictwa dostosowanego do zmian klimatu
W ramach naszych programów pomocowych zapewniamy szkolenia w zakresie technik rolniczych, które zapewniają rodzinom większe plony i wystarczającą ilość żywności, mimo zmian klimatycznych. Uczą się o nasionach odpornych na warunki klimatyczne i nowych sposobach uprawy. W niektórych z tych krajów rozpoczęliśmy również szkolenia w zakresie hodowli ryb, aby zwiększyć dostęp do wysokowartościowych składników ożywczych tj. białka i dać im większe możliwości zarabiania. Pracujemy również nad ułatwieniem drobnym rolnikom dostępu do rynków, na których mogą sprzedawać nadwyżki żywności. Większość rodzin uczestniczących w naszych programach dot. bezpieczeństwa żywności zwiększyła ilość spożywanych dziennie posiłków z jednego do trzech. Przy wsparciu Norweskiej Agencji ds. Rozwoju (Norad) i wiernych darczyńców pomagamy dziś 58 000 gospodarstw domowych w siedmiu krajach: Nigerii, Mali, DR Konga, Zambii, Ugandzie, Kolumbii i Sri Lance.

Norwegia zwiększa swe zaangażowanie w walce z głodem
- Od lat, pracujemy i lobbujemy na rzecz zwiększenia wysiłków Norwegii w walce z głodem poprzez zintensyfikowanie wsparcia dla pomocy rolnej. Dlatego cieszymy się bardzo, że przed wakacjami letnimi rząd norweski uruchomił nowy plan działania na rzecz walki z głodem. Zwiększony nacisk na bezpieczeństwo żywności to coś, o co od dawna zabiegaliśmy. Potrzebna jest jeszcze większa determinacja, aby osiągnąć drugi cel zrównoważonego rozwoju, czyli wyeliminowanie głodu do 2030r. Plan działania musi zostać uzupełniony o fundusze. Oczekujemy, że udział norweskiej pomocy na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo znacznie wzrosną, gdy jesienią tego roku zostanie przedstawiona propozycja budżetu państwa na przyszły rok - mówi Skretteberg.

Norweska pomoc rolna stanowi obecnie około 3-4 procent budżetu pomocowego, zgodnie z raportem FAFO. Aby wyeliminować głód, każdy musi się do tego przyczynić. -

Naszym priorytetem jest by dawać pomoc do samopomocy. Dzięki naszym programom pomocowym drobni rolnicy są w stanie lepiej się wyżywić. Twój datek może zatem dać rodzinom takim jak Twoja nową przyszłość. Dziękuję bardzo za wsparcie, mówi Martha Skretteberg.